https://artixen.net/roznice-miedzy-grafika-wektorowa-a-rastrowa/
GRAFIKA WEKTOROWA
1.Definicja: jest rozszerzeniem grafiki rastrowej. Stosuje ona prymitywy graficzne takie jak: punkty, linie, krzywe oraz kształty lub wieloboki do przedstawienia obrazów w grafice komputerowej. Wszystkie te prymitywy graficzne bazują na równaniach matematycznych2. Popularne typy rozszerzeń plików wektorowych: .ai, .cdr, .ccx, .cdt, .cmx, .eps, .pdf (musi być zapisany z możliwością edycji), .svg, .swf.
3.Najczęsciej używane programy to: CorelDRAW, Adobe Illustrator, oraz Inkscape.
4. Cechy grafiki wektorowej.
Grafika wektorowa jest bezstratna, czyli zmniejszanie i powiększanie, nawet do gigantycznych rozmiarów nie wiąże się ze startą jakości i szczegółów. Można ją swobodnie edytować używając do tego punktów na krzywych. Trochę gorzej odwzorowuje przejścia tonalne. Pliki wektorowe zazwyczaj „ważą” mniej – ale nie jest to reguła. Kompresja plików jest też znacznie bardziej ograniczona. Zdecydowana większość znaków graficznych – logo jest wykonywana w wektorach, bo daje to nieograniczone możliwości ich skalowania do odpowiednich formatów.
5. Gdzie najczęściej stosowana jest grafika wektorowa? W logotypach, infografikach, wykresach, wizytówkach, typografikach...
6. Zalety i wady grafiki wektorowej:
5. Gdzie najczęściej stosowana jest grafika wektorowa? W logotypach, infografikach, wykresach, wizytówkach, typografikach...
6. Zalety i wady grafiki wektorowej:
GRAFIKA RASTROWA
1.Definicja: Obraz budowany jest z prostokątnej siatki punktów (pikseli). Plik rastrowy (inaczej bitmapowy) jest obrazem lub grafiką składającą się z prostokątnej siatki regularnie położonych pikseli o tej samej wielkości.
2. Podstawowe tryby koloru w grafice rastrowej:
1: RGB; 2; CMYK; 3: indeksowany; 4: skali szarości, 5: bitmapowy |
- Tryb RGB (miliony kolorów)
- Tryb CMYK (drukowanie czterema kolorami)
- Tryb indeksowany (256 kolorów)
- Tryb skali szarości (256 odcieni szarości)
- Tryb bitmapowy (2 kolory)
3. Najczęściej używane formaty plików rastrowych to: .bmp, .cdr, .ccx, .cdt, .cmx, .ico, .jpg, .jpeg, .gif, .pdf, .png, .tga, .tif, .tiff.
4. Najczęściej używane programy do obróbki grafiki rastrowej: Photoshop, MS Paint oraz GIMP.
5. Cechy grafiki rastrowej.
Grafikę rastrową dość dobrze się kompresuje, ale jest to najczęściej kompresja stratna – czyli obraz choć może nie na pierwszy rzut oka, ale jednak traci jakość. Zazwyczaj przez redukcję pikseli. Grafika rastrowa jest skalowalna, jednak powiększenie powoduje tzw. „pikselozę” czyli sztuczne zagęszczenie punktów. Zmniejszania bitmap (grafiki wektorowej) można dokonywać swobodnie, mogą jednak znikać szczegóły. Świetnie odwzorowuje przejścia tonalne – czyli przejścia między kolorami. Pliki rastrowe, zwłaszcza te bezstratne mogą być „ciężkie” średnio od kilku do kilkuset MB. A krótko: raz zmniejszony plik rastrowy, nie wróci do swojej pierwotnej wielkości bezstratnie, a im mniejsza waga pliku tym większa kompresja i strata. Ciężko ja też skonwertować na grafikę wektorową, a w większości przypadków nie ma to żadnego sensu (np. przy fotografii).
6. Zalety i wady grafiki rastrowej: