poniedziałek, 22 lutego 2021

Najwybitniejsi polscy informatycy

Jan Łukasiewicz (1878-1956) - polski logik, matematyk, filozof, rektor UW. Opracował podstawy odwrotnej notacji polskiej, czyli sposobu zapisu wyrażeń arytmetycznych szeroko stosowanego w informatyce do dnia dzisiejszego.


Stanisław Leśniewski (1886-1939) - polski filozof i logik. Twórca inkrementacji (i++). Przyspieszył dzięki temu prace komputera i tzw. jądra systemu operacyjnego.


Marian Rejewski
 (1905-1980) - polski matematyk i kryptolog. Pierwszy złamał kod Enigmy (najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy), zbudował jej kopię i deszyfrator.


Stanisław Ulam (1909-1984) - polski i amerykański matematyk, przedstawiciel lwowskiej szkoły matematycznej, współtwórca amerykańskiej bomby termojądrowej. Był też jednym z pierwszych naukowców, którzy wykorzystywali w swych pracach komputer. Metody komputerowe zostały użyte przez Ulama do modelowania powielania neutronów oraz rozwiązania problemu drgającej struny zawierającej element nieliniowy.


Wacław Sierpiński (1882-1969) - polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej i twórców polskiej szkoły matematycznej. Matematyka zawdzięcza mu takie pojęcia, jak trójkąt Sierpińskiego i dywan Sierpińskiego (będące rodzajami fraktali). Wyróżnia się także przestrzeń Sierpińskiego i liczby Sierpińskiego. Interesował się teorią liczb, analizą matematyczną, teorią mnogości, topologią czy teorią funkcji rzeczywistych. Zajmował się również teorią mnogości.



wtorek, 16 lutego 2021

Ciąg Fibonacciego i tablice

 Wikipedia o tablicach informuje nas w następujący sposób:

Tablice w C/C++ są typem pochodnym obiektów, które zajmują ciągły obszar pamięci. Indeksowanie elementów zawsze zaczyna się od zera. Przy deklaracji wielkości tablicy użyte mogą zostać tylko liczby naturalne (od zera).

 Jest to metoda organizacji danych tego samego typu. Musi mieć określony rozmiar od razu podczas tworzenia programu. Mogą być one kilkuwymiarowe. Oprócz jednowymiarowej popularne są np. dwuwymiarowe (jak tabela czy macierz) lub trójwymiarowe.

Indeks to numer "szufladki" w tablicy. Zapisujemy go w  postaci nawiasów kwadratowych.


- Pierwszy program do napisania polega na wypisaniu na ekranie kolejnych liczb Fibonacciego. Ich ilość jest określana przez użytkownika.

Kod

Przykładowy wynik 1

Przykładowy wynik 2


- Drugi program do napisania polega na wypisaniu na ekranie wybranej przez użytkownika liczbę Fibonacciego. 
Kod

Przykładowy wynik


poniedziałek, 1 lutego 2021

Ciąg Fibonacciego

Czym jest ciąg Fibonacciego?

Ciąg Fibonacciego jest to ciąg liczb naturalnych, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich.

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597...

Okazuje się, że dzieląc wybraną liczbę przez ją poprzedzającą w ciągu otrzymujemy wynik określany mianem [fi] φ = 1,6181, która nazywana jest złotą liczbą. Im większa liczba tym dokładniejsze przybliżenie po przecinku.

Można to zjawisko wytłumaczyć graficznie, za pomocą złotego odcinka lub prostokąta. Jeśli podzielimy odcinek dłuższy/krótszy (otrzymamy) = cały odcinek/odcinek dłuższy. Wynik tych stosunków to zawsze liczba fi. Zjawisko to nazywane jest złotym podziałem.

Złoty podział


Jeśli by stworzyć prostokąt o bokach w takiej proporcji względem siebie, następnie mniejszy i mniejszy w nim się zawierający i zakreślić spiralę, będzie to przedstawienie złotej proporcji na podstawie ciągu Fibonacciego.



Dlaczego "złoty" podział?

Proporcja ta jest uważana za najbardziej estetyczną i idealną we Wszechświecie. Jej obecność można zauważyć w wielu dziedzinach życia.

Przyroda

Obecność charakterystycznej spirali można zauważyć w zjawiskach astronomicznych np. galaktykach czy gwiazdozbiorach, w roślinach, a nawet w ruchu mas powietrza.



Człowiek

Budowa organizmów na świecie, w tym człowieka opiera się na złotej proporcji.





Muzyka

Najlepszym przykładem występowania złotej proporcji jest "Canon" Pachelbela. Występują tam charakterystyczne powtórzenia. Link do utworu.


Architektura

Złoty podział był znany już dla starożytnych Greków i Rzymian. Stosowany jest on również współcześnie. Na zdjęciach poniżej Partenon na Akropolu, opera w Sydney i katedra Notre Dame.




Malarstwo



Fotografia

Zdjęcia wydają się być bardziej estetyczne i wyglądają atrakcyjniej dla odbiorcy, gdy są wykonane zgodnie ze złotym podziałem.




Reklama

Współcześnie nawet nie zdajemy sobie sprawy w jak wielu dziedzinach życia jest obecny złoty podział.



Dodatkowo zapraszam do przeczytania stricte o złotym podziale na forum marki technologicznej, mojego autorstwaLink.

WAKACJE

Kolejne wpisy na blogu zostały wstrzymane do odwołania